Zadarska rivijera zauzima sjevernu Dalmaciju tj. centralni dio Hrvatske obale počevši na sjeveru od Nina pa sve do Biograda na jugu.
1200 km obale i oko 365 otoka (također ima i široko kopneno zaleđe) čine rivijeru Zadar jedinstvenim fenomenom otoka na malom prostoru.
Najgušća otočna skupina u Jadranskom moru je pravi raj za nautičare ali i one koji žele osjetiti čari robinzonskog života, istraživati i otkrivati nove osamljene uvale i plaže, ali i imati dobar provod, zanimljive prirodne i povijesne znamenitosti te atraktivne plaže i mjesta na dohvat ruke.
Ovom najpoznatijom povijesnom regijom Republike Hrvatske dominira grad Zadar koji je ujedno i središte sjeverne Dalmacije.
Osim Zadra, u ovoj rivijeri se nalazi još oko 30 turističkih mjesta i gradova što na kopnu, a što na okolnim otocima: Bibinje, Biograd, Diklo, Nin, Pakoštane, Petričane, Starigrad, Paklenica, Sukošan, Sv. Filip i Jakov i drugi.
Upravo rivijera Zadar poznata je i po najviše naseljenih otoka svih turističkih regija u Hrvatskoj.
Veći i poznatiji naseljeni otoci su: Dugi Otok, Pašman i Ugljan. Tu su još otok Ist, Iž, Kornat, Molat, Olib, Ošljak, Silba, Vir, Žižanj i otok Žut.
Obala Rivijere Zadar je pretežno visoka, strma i stjenovita ali obiluje skrovitim uvalama, prirodnim šljunčanim, pješčanim i stjenovitim plažama dostojnim plavih zastava.
Nin je oaza pješčanih plaža u ukupnoj dužini od 8 km.
Intimnije plaže pronaći ćete u Novigradu.
Rivijera Zadar je okružena s 5 Nacionalnih Parkova (Paklenica, Kornati, Plitvička jezera, Slapovi Krke i Sjeverni Velebit) i 3 Parka Prirode (Telašćica, Vransko jezero i Velebit).
Tijekom ljeta možete uživati u čistom moru, lijepim plažama i dobroj zabavi dok se zimi možete opustiti u šetnjama, obilasku gradova i njihovih brojnih atrakcija.
Znamenitosti grada Zadra
Crkva Svetog Donata
Najpoznatija monumentalna građevina u Hrvatskoj, a ujedno i simbol grada Zadra.
Sagrađena je na ostacima rimskog foruma i jedinstvena je po građevinskoj tehnici.
U današnje vrijeme prostor crkve koristi se za razne glazbene događaje zbog izvanrednih akustičnih karakteristika.
Katedrala Svete Stošije
Najveća crkva u Dalmaciji. Ova romanička građevina sagrađena je u dva navrata tijekom 12. i 13. stoljeća.
Forum
Glavni trg rimskog Iadera na kojem se odvijao cjelokupni javni život grada nalazi se ispred crkve Sv. Donata i nadbiskupske palače.
Građen je od 1. stoljeća pr.n.e. do 3. stoljeća naše ere.
Danas su sačuvani samo originalni pločnik i stube te dva ukrasna monumentalna stupa. Jedan stup je i danas na izvornom mjestu gdje je služio kao stup srama što dokazuju lanci iz tog razdoblja.
Utvrda Forte
Počela se graditi 1567. godine, a gotovo je posve dovršena u tek nekoliko godina.
Sagrađena je na mjestu srednjovjekovnog predgrađa Zadra - Varoši Sv. Martina.
Utvrda je nekad bila odvojena od grada i kopna obrambenim kanalima.
Trg Pet Bunara
Nastao je 1574. godine u vrijeme obrane od turskih opsada.
Trg ima oblik izduženog nepravilnog pravokutnika i zatvoren je s tri strane.
Do danas su sačuvani dijelovi akvadukta kojim se voda dovodila izravno iz jezera Vrana, a danas je ovaj trg s pet bunarskih vijenaca obnovljen i predstavlja najslikovitiji predio u Zadru.
Kalelarga
Najstarija ulica grada Zadra, kako neki tvrde i starija od samog grada.
Kalelarga se proteže od narodnog trga do Foruma.
Osim što je simbol grada ona je i jedan kultni prostor koji je mjesto druženja, zabava, procesija, a kako kažu još i mjesto početka i kraja ljubavi mnogih Zadrana.
Pašman je otok koji se smjestio u zadarskom arhipelagu a od kopna je odvojen prelijepim pašmanskim kanalom u kojem se nalazi desetak manjih otočića.
Površina otoka je 60 km² i ima 70 km dugu razvedenu obalu te se ubraja u veće hrvatske otoke.
Na otoku se nalazi jedanaest naselja čije stanovništvo se bavi ribarstvom i turizmom.
Morska struja koja se na ovom području mijenja svakih 6 sati čini ovo more najčišćim na Jadranu.
Pašman je poznat po svojim prekrasnim plažama i borovim šumama.
Sjeverna strana otoka je jedina naseljena a mjesta su mala i tipično mediteranska te su idilična za miran i opuštajući odmor.
Južna strana otoka obiluje predivnom netaknutom prirodom, lijepim uvalama i starim ribarskim kućama s pogledom na jedno od najljepših otočja Jadrana – Kornatsko otočje.
Stanovništvo otoka Pašmana tradicionalno se bavi poljoprivredom, ribarstvom, te u novije vrijeme i turizmom.
Ljubitelji rekreacije mogu uživati u pješačkim i biciklističkim stazama, a preporučujemo Vam pješačko-biciklistički izlet na brdo V. Bokolj s kojeg se pruža pogled na susjedne otoke, Pašmanski kanal i Kornatsko otočje.
Najvažnije središte otoka je mjesto Tkon koje se zahvaljujući velikom pristaništu i dobroj povezanosti s kopnom brže razvija od ostalih mjesta. Stanovništvo ovo mjesto naziva „Kun“ a još je nazvan i „vrata Kornata“. Kraj je predivno mjesto okruženo vinogradima i maslinicima, a prostire se uzduž dvije lijepe pješčane plaže. U mjestu se nalazi gotički franjevački samostan Sv. Dujma iz 14.st. u kojem se nalazi slika Bogorodice s malim Isusom iz 15.st. te muzej s eksponatima koji vam otkriva povijest otoka Pašmana.
Mjesto Pašman se smjestilo preko puta otočića Babca u Pašmanskom kanalu i gleda na brojne nenaseljene otoke. Upravo na mjestu između mjesta Pašman i otočića Babca događa se najbrže strujanje što pogoduje razvoju školjke „Kunjke“ čiji lov je bio jedna od važnijih djelatnosti otočana.
Cijeli otok Pašman je bogat kulturnim spomenicima, a neki od najvažnijih su benediktinski samostan na brdu Ćokovac i franjevački samostan u mjestu Kraj.
Mrljane - jedno od naselja na otoku Pašmanu koji se nalazi u zadarskom arhipelagu, a s Biogradom ga preko mjesta Tkon koje je udaljeno desetak minuta vožnje veže redovna trajektna linija.
Red plovidbe trajekata možete vidjeti klikom na ovaj link.
U antičko doba je naselje bilo podno brda Semić, a danas je smješteno uz obalu gdje se ističe lijepa pješčana plaža.
Stanovnici se oduvijek bave poljoprivredom i pomorstvom i u novije vrijeme turizmom.
Sa obližnjeg brda pruža se prekrasan pogled na Pašmanski kanal.
Prekrasna pješčana plaža privlači sve više turista, a stanovnici, tradicionalno vrsni brodari u novije doba se bave i nautičkim turizmom.
Gastronomija
Tradicionalna gastronomija otoka Pašmana i svih njegovih mjesta sastoji se u pripremanju brojnih specijaliteta koji se temelje na laganoj hrani, ribi, povrću uz dodatak vrlo kvalitetnog maslinovog ulja sa dalmatinskim začinima kao što su ružmarin i lovorov list koji jelima daju izuzetan okus.
Od specijaliteta koje će vam domaćini rado poslužiti izdvojiti ćemo samo neke:dalmatinski pršut sušen na buri što mu daje specifičan okus, mladi kozji sir, pašticada, pečena janjetina, salate od krumpira i mješane salate kao i odlični sladoledi.
Bogatstvo svih vrsta svježe ribe pripremljene na razne načine: brudet, pečene na gradele, hobotnica ispod peke, gradelade na stotinu načina, uvijek će Vas vraćati na naš otok.
Pozivamo Vas da dođete na naš otok i prepustite se uživanju u pravoj domaćoj hrani pripremljenoj na tradicionalni dalmatinski način.
U našim restoranima i konobama doživjet ćete ugodu obiteljske atmosfere, toplinu ljubaznih domaćina koji će Vam brojne dalmatinske specijalitete počevši od ribe, rakova, školjki i ostalih morskih delicija pa do mesnih pripremiti na najbolji mogući način uz domaće masline, maslinovo ulje, a sve izuzetno visoke kvalitete i nadasve prirodno i autohtono.
Dok boravite u jednom od brojnih turističkih mjesta ili gradova na Zadarskoj rivijeri ne propustite istražiti okolicu i upoznati se s ljepotom sjeverne Dalmacije.
Uputite se na izlete brodom na otoke Ugljan i Dugi otok.
Razgledajte mjesta na otocima i uživajte u panoramskoj vožnji do manjih otoka i uvala.
Posjetite povijesni grad Zadar koji je poseban za sve ljubitelje povijesnih spomenika i kulturne baštine.
Posjetite nacionalne parkove Kornate i Paklenicu.
Na NP Kornati ide se brodom u razgledavanje te divne otočne skupine koja će vas ostaviti bez daha.
NP Paklenica je prostor jedinstvenog dodira mora i planine, bogat šumama, kanjonima, te brojnim špiljama, pogodan za alpinizam.
Park Prirode Vransko jezero: jedino je netaknuto prirodno stanište ptica sa posebnim ornitološkim rezervatom i inače je najveće prirodno jezero u hrvatskoj.
Park Prirode Telašćica na Dugom otoku je izletište bogato morskom i kopnenom florom i faunom kao što su delfini, šišmiši i endemne ptice.
Telašćica je jedini park prirode na moru. U sklopu parka nalazi se i jezero Mir 146 m iznad morske površine.
Planina Velebit je također park Prirode gdje su posebno ističu Tulove grede nad kanjonom rijeke Zrmanje i stijene Anić Kuka.
Kornati
U središnjem dijelu hrvatskog Jadrana proteže se jedinstveno kornatsko otočje.
Zbog izuzetne prirodne ljepote, velike razvedenosti obale, očuvane prirode te bogatog morskog ekosustava, godine 1980. veći dio Kornatskog otočja je proglašen nacionalnim parkom.
Nacionalni park Kornati zauzima oko 220 km², a u okviru parka se nalazi 89 otoka, otočića i hridi. Kornatsko otočje dobilo je ime po najvećem otoku Kornatu.
Vegetacija na otocima je vrlo oskudna. Ipak, priroda pobjeđuje skromnim biljem na kamenjaru.
Kristalno bistro more otkriva reljefno dno različitih oblika, crvene koralje, školjke i mnoge vrste riba.
Kornati su u prapovijesti bili naseljeni. O tome svjedoči nalaz kamene sjekire podno brda Padinka na otoku Kornatu.
Kornati su često bili meta osvajača i pljačkaša, od Rimljana, Mlečana do zadarske gospode.
Iako su danas Kornati nastanjeni samo ljeti, težačke i ribarske kućice, razasute po dobro zaštićenim uvalama Kornata, odaju prisustvo njihovih vlasnika.
Na Kornatima nema umreženih instalacija struje niti izvora vode.
Kornatsko otočje predstavlja pravi raj za nautičare, ronioce i sve one koji žele uživati u osami netaknute i veličanstvene prirode.
Na Kornatima postoji oko 20 restorana sa ribljim specijalitetima.
U nacionalni park se može doći brodom (vlastitim ili iznajmljenim) ili u organizaciji turističkih agencija koje organiziraju izlete - detaljnije informacije mogu se dobiti u prostorijama Javne ustanove „Nacionalni park Kornati“ u Murteru. NP se nalazi na udaljenosti oko sedam morskih milja od Murtera.
Telaščica
Telašćica je 10km dug zaljev koji je do 1988. bio sastavni dio Nacionalnog parka Kornati.
Danas je to park prirode na jugoistočnoj obali Dugog otoka s najvišom točkom Grpašćak - 161m visok i slanim jezerom Mir.
Telašćica je jedna od najljepših i najvećih uvala na Jadranu. Okružena je s 13 otoka i otočića, a sadrži i šest otočića unutar uvale.
Poznata je također kao dobar i siguran zaklon za sve vrste plovila.
Sjeveroistočna strana uvale je posve gola, bez raslinja, a jugozapadna je obrasla gustom šumom bora, maslina i smokava.
Iz uvale Tripuljak stazom se za 5 min dolazi do slanog jezera Mir, površine od 230 000 m², dubokog do 10m. Zanimljiva pojava je promjena razine jezera u vezi s mijenjanjem morske razine: razina jezera se također mijenja, ali s određenim zakašnjenjem u odnosu prema promjenama morske razine.
Kraj Telašćice je od davnina naseljen što potvrđuju ostaci od paleolitika do danas (ostaci kod mjesta Sali, rimski ostaci u Maloj Proversi, starohrvatske predromaničke crkve u Dugopolju).
Veoma su dojmljivi strmi klifovi, koji se uzdižu i do 166 m i štite zaljev od snage i udara otvorenog mora.
Park obiluje mediteranskom vegetacijom s preko 400 biljnih vrsta, sa brojnim rijetkim biljkama.
Životinjski svijet je također bogat: u podmorju živi oko 250 biljnih te 300 životinjskih organizama, uključujući spužvu i rijetke crvene koralje.
Na području Parka postoji nekoliko ugostiteljskih objekata gdje možete okusiti tradicionalne specijalitete: smješteni su na otoku Katina te u uvalama Mala Proversa, Mir i Magrovica.
Dugi otok je dobro prometno povezan s kopnom brodskom linijom (Zadar-Sali-Zaglav).